05.08.2015

Papírák a okolí – ostuda nebo šance?

O prostoru pod Sokolovským náměstím a za Kavárnou Nisa bylo již mnoho napsáno, celá lokalita ale nadále chátrá.

Na druhou stranu je otázkou, zda není lepší chátrání než nezvládnutý stavební rozvoj, který by území dotvořil podobně „citlivě“ jako Plaza horní centrum města. Jedno je jisté – celá lokalita čeká na svou novou šanci.

Jak dosáhnout toho, aby lokalita organicky navázala na okolní město, poskytla kvalitní bydlení či prostory pro podnikání a stala se vyhledávanou, nikoliv odpuzující částí města?

Ze současného stavu je jasné, že bez aktivního zapojení města se toho asi moc nezmění. Po letech, kdy se tvrdilo, že vše vyřeší trh, je snad již zřejmé, že do městského prostoru patří i slova jako plánování, regulace, společně či podpora rozvoje. Není to, že bych objevil Ameriku, podobně postupovaly mnohé radnice, které se potřebovaly vypořádat s chátrajícími částmi svých měst. U těch nejpovedenějších šlo o dobrou investici, která se městu začala vyplácet v podobě získání esteticky hodnotné a prosperující části města.

Co s Papírovým náměstím a jeho okolím? Po dvaceti promarněných letech to bude muset být město, které připraví celkový koncept revitalizace této městské části, začne investovat do rekonstrukcí svých pozemků a pokusí se domluvit s jednotlivými vlastníky soukromých objektů o jejich postupné rekonstrukci či s majiteli pozemků o možnostech jejich zástavby.

Bude to náročná práce, ale do deseti let by se tato část Liberce mohla v dobrém smyslu slova změnit k nepoznání. V této souvislosti bude potřeba urychlit přípravu zřízení místa hlavního architekta. Jeho pozice bude klíčová nejen v tomto projektu.

Papírové náměstí a jeho okolí je dnes již torzem, ale stále ne zcela zničeným, vzpomínka na starý Liberec. Naše město má tak trochu smůlu (nebo štěstí), že se díky bouřlivému a neustálému rozvoji neustále přestavuje, což ale také vede k tomu, že historické centrum není příliš rozsáhlé, přesněji řečeno, je spíše malé a navíc narušené necitlivými zásahy z poslední doby. O to důležitější je chránit to málo, co zbylo.

Pro někoho je toto území možná prostorem plným starých barabizen, které by bylo nejlepší zbourat, ale věřím, že je i dost těch, kteří si na jejich místě dokážou představit i citlivě zrekonstruované domy, byť by jejich stav moc nadějí na změnu k lepšímu nedával. Pár nadšenců, kteří o tomto území přemýšlejí a snaží se ho zachránit, již v Liberci je. Pokud byste se do obnovy této části Liberce chtěli také zapojit, budu rád, pokud mne budete kontaktovat na tel. 485 243 132 nebo korytar.jan@magistrat.liberec.cz. 

Jan Korytář
náměstek pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace

 

Nastavení cookies