25.01.2013
Jan Král

MS juniorů v Liberci: Skokani poprvé vyzkoušeli můstek, ve Vesci jely třiadvacítky

4. den: Během čtvrtečního soutěžního dne se do popředí dostal zejména areál Ještěd. Na můstku HS 100 se poprvé představili skokané a skokanky. Vesecký areál přivítal kategorii závodníky do 23 let, kteří měli na programu běhy na 10 a 15 km.

Ženy do 23 let - 10 km volně:

Ambiciózní norská výprava získala na MS juniorů a závodníků do 23 let vůbec své první zlato. Ze závodu na 10 kilometrů volně vytěžila nejcennější kov Ragnhild Hagaová. Z první medaile se raduje Kazachstán díky stříbrné Anastasii Slonovové. Na nadprůměrně těžkou trať ve Vesci vyjelo ve čtvrtek dopoledne celkem jednapadesát závodnic. Podmínky ještě stěžovalo husté sněžení a tuhý mráz. Přesto se do cíle nepodívaly pouze dvě lyžařky.

Muži do 23 let - 15 km volně:

Silní Rusové znovu potvrdili roli velkých favoritů v běžeckých soutěžích. Závod na 15 kilometrů volnou technikou opanoval Sergerj Usťjugov před Jevgenijem Bělovem. Bronz putuje do Německa zásluhou Thomase Binga. Na nesmírně náročnou trať ve Vesci vyrazilo ve čtvrtek před polednem 84 závodníků. Podmínky byly velmi těžké, lyže totiž zpomaloval čerstvě napadaný sníh.

Skoky na lyžích - ženy:

Vítězkou individuálního závodu skokanek na lyžích se na světovém juniorském šampionátu v Liberci stala japonská favoritka a vedoucí žena Světového poháru žen Sara Takanašiová. Pro stříbrnou medaili si doskočila Evelyn Insamová z Itálie a bronz brala Slovinka Katja Požunová. Češka Michaela Doleželová předvedla výkon 90 metrů a obsadila v silné konkurenci 42 závodnic osmé místo.

Skoky na lyžích - muži:

Juniorským mistrem světa ve skoku na lyžích se stal Slovinec Jaka Hvala. Devatenáctiletá naděje ovládla obě soutěžní kole a zaslouženě se raduje ze zlaté medaile. Stříbrnou medaili vybojoval na můstku pod Ještědem Klemens Muranka z Polska, bronz získal rakouský favorit Stefan Kraft. Nejlepším českým závodníkem byl šestnáctý Vojtěch Štursa.

Závod juniorů ve skoku na lyžích se odehrál pod Ještědem na můstku HS 100 za umělého osvětlení, mrazivé teploty, mírného sněžení a také pod dohledem polské legendy tohoto sportu Adama Malysze. Českým fanouškům udělal největší radost Vojtěch Štursa, jenž se kvalifikoval do druhého kola zásluhou skoku dlouhého 94,5 m. Do finále postoupil i další z Čechů Tomáš Friedrich.

Záštitu nad Mistrovstvím světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci převzaly Ministerstvo školství, mládeže, tělovýchovy a  sportu ČR, Statutární město Liberec a Liberecký kraj.

Šampionátu se účastní 652 reprezentantů z 36 zemí. Na všechny tréninky, závody i ceremoniály mají diváci vstup zdarma. Kromě slavnostního zahájení a poté i zakončení ve Vesci se každý den od  20.00 hodin odehrají v centru města rovněž medailové ceremoniály – v  prostoru mezi Obchodním centrem Forum a domem kultury.