24.01.2013
Jan Král

MS juniorů v Liberci: Junioři zajeli klasiku, premiéru si odbyli sdruženáři

3. den: Během třetího soutěžního dne MSJ 2013 byly na programu dvě disciplíny. Ve Vesci se konaly závody kategorie juniorů na 5 a 10 km volnou technikou. Poprvé se divákům představili i sdruženáři.

Juniorky - 5 km volně:

V klasickém lyžování 2013 v Liberci dominovali závodníci Ruska, kteří v obou běžeckých kategoriích získali kompletní sadu medailí. Julia Svanová, dcera slavné lyžařské legendy, na stupně vítězů nedosáhla, skončila až devátá. Z českých reprezentantů si nejlépe vedla běžkyně Petra Nováková, která na 5 km obsadila čtrnáctou příčku.

Juniorskou mistryní světa v závodu na 5 kilometrů se stala německá závodnice Victoria Carlová. Teprve sedmnáctiletá závodnice potvrdila svůj obří talent a po stříbru z pondělního sprintu získala v Liberci také nejcennější kov. Z českých reprezentantek se nejlépe umístila čtrnáctá Petra Nováková ze Slovanu Karlovy Vary.

Junioři - 10 km volně:

Závod na deset kilometrů volnou technikou byl na MS juniorů v Libercii v režii ruských reprezentantů. Zlatou medaili si odváží Dmitrij Rostovcev, stříbrnou jeho krajan Arťom Malcev a bronz německý běžec Martin Weisheit.

Do stopy na trati ve Vesci se v mrazivém počasí vydalo rovných 99 závodníků. Ruskou dominanci zvýraznili v cíli pátý Tarasov a sedmý Červotkin. Ruští běžci potvrdili, že ve štafetě budou jednoznačnými favority na zlaté medaile. Čeští závodníci za svými ženskými protějšky zaostali a nejlepší dvacítka pro ně zůstala zavřená.

Severská kombinace - muži:

Vítězem úvodního závodu jednotlivců v severské kombinaci v rámci Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci se stal německý favorit Manuel Faisst. Stříbro vybojoval jeho reprezentační kolega David Welde a bronz Estonec Han-Hendrik Piho. Čech Tomáš Portyk vybojoval skvělé sedmé místo.

Závod jednotlivců začal ve středu ráno pod Ještědem skokanskou částí. V ideálních podmínkách, kdy mrzlo a téměř nefoukalo, předvedl nejdelší skok Rus Jevgenij Klimov, který dolétl na značku 98,5 m a úvodní část závodu ovládl. České fanoušky namlsal na odpolední běžeckou část teprve šestnáctiletý Tomáš Portyk, který obsadil v úvodní části šesté místo.

Záštitu nad Mistrovstvím světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci převzaly Ministerstvo školství, mládeže, tělovýchovy a  sportu ČR, Statutární město Liberec a Liberecký kraj.

Šampionátu se účastní 652 reprezentantů z 36 zemí. Na všechny tréninky, závody i ceremoniály mají diváci vstup zdarma. Kromě slavnostního zahájení a poté i zakončení ve Vesci se každý den od  20.00 hodin odehrají v centru města rovněž medailové ceremoniály – v  prostoru mezi Obchodním centrem Forum a domem kultury.