05.08.2015
Jan Král

Armáda láká aktivní záložáky. K jejich cvičení se připojí i primátor Batthyány

S příslušníky 141. pěší roty Aktivní zálohy KVV Liberec se setkal v úterý 4. srpna primátor města Liberce Tibor Batthyány.

Probrali spolu nejen to, jak aktivní zálohy fungují v praxi, kdy a kam je armáda nasazuje a jak se sami dobrovolně zapojují například do pomoci při povodních, ale bavili se také o přilákání nových členů do svých řad.

Liberecká rota je v současnosti naplněna jen z jedné třetiny. Zato jsou v ní lidé, kteří mají o službu v aktivních zálohách opravdu zájem. „V současnosti je nás šestapadesát. Bohužel o aktivních zálohách se ví obecně hrozně málo,“ poznamenal velitel roty kapitán Miroslav Peša. Primátora navštívil spolu se svými kolegy, nrtm. Ivanem Kortanem, rtm. Jindřichem Frycem a svob. Petrem Prausem.

Vojáci na radnici primátora také pozvali na jejich cvičení, které se uskuteční v příštím roce na jaře. Primátor s nabídkou souhlasil. Na jeden týden se tak během své dovolené převlékne do maskáčů a opráší zkušenosti ze základní vojenské služby. K dobru mu bude i výcvik přežití, který dříve absolvoval. Jako pozvánku dostal od záložáků rukávový znak 141. pěší roty.

Příslušníci Aktivní zálohy se několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku, ve zbytku času pak svému civilnímu povolání. Kombinují tak dvě kariéry, vojenskou a civilní. V případě potřeby jsou jednotky Aktivní zálohy nasazeny do akce. Jejich typickými úkoly jsou pomoc při živelních pohromách a ostraha objektů důležitých pro obranu státu v případě zhoršení bezpečnostní situace.

Například v roce 2013 vyrazila liberecká pěší rota Aktivní zálohy pomoct povodní postiženým Křešicím. A to i přes to, že k tomu nedostala rozkaz shora. Vojáci vyrazili na vlastní pěst, na vlastní náklady. Liberečtí záložáci mají cenné zkušenosti už z předchozích povodní, u kterých pomáhali. V aktivních zálohách jsou lidé různého vzdělání a rozličných povolání. Jedno ale mají společné, chtějí tuhle práci dělat, a to je spojuje.

Armáda chce počet aktivních záložáků v České republice zvýšit ze současných 1250 až na pět tisíc. Přilákat je má zvýšení finanční motivace. Peníze hodlá armáda dávat i jejich zaměstnavatelům. Zájemci o službu v Aktivní záloze se mohou obrátit na místně příslušné krajské vojenské velitelství, kde získají všechny potřebné informace. Kdo neprošel základní vojenskou službou, toho čeká šestitýdenní vstupní výcvik.

Text a foto: Jan Král

 

 

Nastavení cookies