16.12.2022

Hluk spojený s příchodem nového roku

Tak jako každý rok se blíží oslavy Silvestra a s ním spojené odpalování petard a ohňostrojů. Odbor ekologie a veřejného prostoru upozorňuje občany na nutnost chovat se ohleduplně ke svému okolí. Není výjimkou, že např. dělobuchy slyšíme již 14 dní před příchodem nového roku, ale i klidně 14 dní po něm.

Občany tímto prosíme, aby pokud možno omezili používání pyrotechniky v jiné dny než o Silvestru a i o Silvestru ji používali s rozumem a ohledem na starší obyvatele, malé děti a zvířata. Pro poslední jmenované jsou nečekané světelné efekty a ohlušující rány velmi stresující a nebezpečné, a to jak pro zvířata domácí, zvířata v ZOO, v útulcích, tak především pro divoce žijící zvěř.

Mnoho chovatelů psů a koček z vlastní zkušenosti velmi dobře ví, jak stresující mohou být silvestrovské ohňostroje pro jejich mazlíčky. Odborná literatura uvádí, že psi mají mnohem lepší a citlivější sluch než lidé. Zatímco člověk je schopen vnímat zvuky o frekvenci 12 000 až 20 000 hertzů, pes slyší zvuky až do frekvence 60 000 hertzů.

Stejně nebezpečné jsou pyrotechnické slavnosti pro ptáky. V reakci na nenadálý hluk a světlo se pokusí odlétnout, nicméně potmě, či oslněni několika ohňostroji po sobě, se mohou snadno zranit či usmrtit o dráty elektrického vedení, potrubí a další překážky. Někteří ptáci mohou za tmy narazit i do mostů, zdí, plotů, skleněných ploch, světel a dalších předmětů.

Pro divoká zvířata jsou ohňostroje skutečným zlem. Nečekané rány a záblesky zvířata děsí a ta pak zmateně prchají, aniž by věděla kam. Každoročně se po silvestrovských oslavách najdou divoce žijící zvířata, zejména srny, v oplocených areálech, v průmyslových zónách, v dálničních přivaděčích, v otevřených šachtách, v málo zamrzlých vodních plochách a na dalších místech, kterým by se normálně vyhnula. Desítky případů každým rokem potvrzují, jak smutně může skončit Silvestr. Zvěř končí vyčerpána, poraněna či zmrzačena uprostřed zástavby.

Tyto skutečnosti nutí k přehodnocení novoročních oslav a navozují otázku, zda zábavná pyrotechnika zůstává zábavou a pro koho.

UPOZORNĚNÍ: Obyvatelé jsou povinni dodržovat Obecně závaznou vyhlášku SML č. 6/2020 o nočním kliduvyhlášku o regulaci používání pyrotechnických výrobků!

 

Nastavení cookies