12.02.2014
Jan Vrabec

Růžodolská jednotka dobrovolných hasičů loni vyjela k 71 zásahům

Od této chvíle se měsíc co měsíc můžete v Libereckém zpravodaji a na webu města těšit na seriál o SDH působících na území Liberce. Startujeme představením dobrovolníků z Růžodolu I.

Dobrovolníci, kteří co do výcviku a zkušeností nemají moc daleko k profesionálům. Tak by se dala ve zkratce shrnout Jednotka sboru dobrovolných hasičů Růžodol I., která je spolu s vratislavickou jednotkou jasně nejvytěžovanější pomocnou silou Hasičského záchranného sboru. Loni vyjeli Růžodolští k zásahu více než sedmdesátkrát.

Kromě požárů se jednalo o taktická cvičení, odstraňování následků dopravních nehod, řezání spadlých stromů a především pak povodně. „Těch bylo za poslední léta mnoho a vždy šlo o jednoznačně nejnáročnější zásahy. Při povodních jsme v uplynulých letech pomáhali nejen v Liberci a okolí, ale i jinde na území České republiky – například v Srbsku u Berouna, Černošicích u Prahy nebo i v samotné Praze – Troji,“ konstatoval velitel výjezdové jednotky SDH Růžodol I. Ladislav Krejzl s tím, že loni pomáhala jednotka například s odstraňováním škod po bleskové povodni na stadionu U Nisy.

Pro zásahy mají Růžodolští k dispozici vozidlo CAS-15 na podvozku TATRA 815 Terno I a dopravní automobil DA-8 AVIA-30 s úplným vybavením a spoustu další techniky v podobě PS-12, plovoucích čerpadel, motorového a elektrického kalového čerpadla, elektrocentrály s výbavou pro osvětlení, motorových pil a rozbrušovací pily. Krom toho jsou Růžodolští schopní i zásahů na vodě, k čemuž jim slouží raftový člun s přívěsným motorem. Letos se navíc mohou těšit na nový vůz v hodnotě 900 000 korun, který jim půl na půl zaplatí Liberecký kraj a statutární město Liberec. Hasičům bude sloužit místo zmiňovaného automobilu DA-8 AVIA-30, který je starý přes 30 let a dosluhuje.

Uvedené vybavení průběžně využívá 19 členů jednotky, k nimž by v letošním roce měli po absolvování odborné přípravy přibýt 2 další. Při zásahové činnosti využívají také ochranné prostředky, které jim statutární město Liberec průběžně doplňuje, samozřejmě v rámci možností.

Samostatnou kapitolou SDH Růžodol I. jsou pak soutěže a práce s mládeží. Výjezdová jednotka je totiž jen menší částí sboru, který čítá dohromady 67 členů včetně 13 žen a 25 dětí. Růžodolští se tak mohou pochlubit jak družstvem mužů, žen i dětí („soptíků“). Největší úspěch si v loňském roce připsal mužský tým mužů ve složení Josef Bednář, Jan Procházka, Michal Havrda a Ondřej Žaloudek, kteří v soutěži Hasičská noc pod Ještědem skončili na třetím místě.

SDH Růžodol I. také každoročně pořádá řadu akcí v čele s Memoriálem záchranářů z Manhattanu, který se každé září koná v budově Krajského úřadu Libereckého kraje v ulici U Jezu. „V České republice jde o jednu z nejtěžších soutěží vůbec. Letos se uskuteční už čtrnáctý ročník,“ poznamenal Ladislav Krejzl s tím, že sbor pravidelně pořádá také pálení čarodějnic, dny otevřených dveří, dětské dny apod.

Závěr uplynulého roku však růžodolským hasičům přinesl i jednu tak trochu smutnou zprávu. Z osobních důvodů totiž ve funkci starostky sboru končí Petra Čermáková.Své rozhodnutí oznámila na výroční valné hromadě, které se zúčastnil mimo jiné i náměstek primátorky Jiří Šolc. „Sama za sebe jsem hrdá na to, že jsem byla tři roky součástí zdravého jádra našeho sboru. Budoucímu starostovi přeji, aby byl fit, všechno stíhal a hlavně, aby daroval sám sebe, jako všichni ti, kteří působí v dobrovolných složkách našich sborů a jednotek. O tom to totiž celé je,“ loučila se Petra Čermáková, která rovněž poděkovala za podporu statutárnímu městu Liberec a primátorce Martině Rosenbergové.

Text: Jan Vrabec, foto: SDH Růžodol I.

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.