15.11.2018

Muselo to být. Nebo ne?

Po několika týdnech vyjednávání je pravděpodobné, že v Liberci vznikne vláda SLK, ANO a ODS.

Vznikající koalice zatím nezveřejnila programové prohlášení (v době uzávěrky, pozn. red.), nelze tedy komentovat její záměry. Je možné jen popřát budoucímu vedení města hodně úspěchů. Sám budu pozorně sledovat především několik oblastí:

  • Jak bude dokončovaný územní plán vyvažovat zájmy kvality života obyvatel dotčených lokalit, udržitelného rozvoje a velkých pozemkových vlastníků.
  • Jak se nové vedení města dokáže vypořádat s nedůvěryhodným stavebním úřadem.
  • Jestli bude ustaven městský architekt s reálnými pravomocemi.
  • Jak bude město řídit svoje firmy, zvláště dopravní podnik, který se teprve vzpamatovává z dlouholetého vysávání soukromou firmou a jejími politiky.
  • Jak se vedení města postaví k hazardu.

Výsledky voleb poskytly komfortní pozici vítěznému SLK, při pohledu na povolební vyjednávání je ale zřejmé, že hlavním vítězem je ODS. Bez ohledu na to, že získala jen desetinu mandátů a že s ní, kromě SLK, nejprve odmítly jít do koalice všechny ostatní zvolené strany. Starostové na účasti ODS ve vedení města trvali tak vehementně, že byli ochotní riskovat i koalici pouze SLK – ODS, která by měla v zastupitelstvu nejtěsnější většinu.

Přitom se jim nabízela řada jiných možností, samotná dvojice SLK – ANO má spolehlivou většinu. Ale přes spojenectví SLK s ODS nejel vlak a ANO nakonec od svého nesouhlasu s ODS couvlo. Nejzajímavější a také důležitá otázka pro pochopení budoucího vedení města je: Proč?

Je snad mezi zastupiteli ODS několik špičkových odborníků a Starostové usoudili, že bez jejich pomoci to nezvládnou? Nebo jsou to natolik cenné hlasy, že se bez nich koalice neobejde a není možné je nahradit? Při vší úctě, odpověď na obě možnosti je záporná. Nechci spekulovat o skutečných důvodech tohoto nerozlučného spojenectví, mám za to, že časem stejně vyjdou najevo. Považuji za vážnou chybu Starostů, že se do této situace dostali a ODS v Liberci opět přivedli k moci. Že jde o stále stejnou ODS nejlépe ukázala tato strana sama, když za ně povolební vyjednávání vedli pánové Kittner a Červinka.

Pro ujasnění je třeba dodat, že nemluvím o současném celostátním vedení ODS a už vůbec ne o konzervativní politice. Mluvím o liberecké ODS, která městu dvě desetiletí vládla, rozprodala ho a zadlužila. O liberecké ODS, která politiku jako střet hodnot vyměnila za klientelismus vzájemných služeb mezi některými podnikateli, politiky a představiteli státní správy. Přispěla tak svým dílem ke ztrátě důvěry lidí ve fungující demokracii. K zašlapání naděje, že standardní politické strany dokážou zajistit férové zacházení s lidmi a s veřejnými penězi. Dluhy nakonec zaplatíme a potřebný majetek může město zase získávat zpět. Ztracená víra v poctivou politickou soutěž a ochota se v ní angažovat ale vedla k oslabení imunity společnosti proti manipulacím, lžím a nenávisti ve veřejném prostoru. Proto je ODS ve vedení Liberce v roce 2018 špatná zpráva.

Nastavení cookies