21.02.2018
Pavel Chmelík

Každá čtvrť Liberce potřebuje svého starostu

Mnoha obyvatelům Liberce se může zdát, že je jejich okolí málo upravené a málo opečovávané. Zvlášť když porovnají okolí svého bydliště s tím, jak vypadají třeba Vratislavice nebo i jiné okolní obce. Mají upravené parky, veřejná prostranství, o Vánocích slavnostní osvětlení apod. V Liberci je to mimo centrum města jiné. Proč to tak je, a hlavně jak to změnit?

 

Po deseti letech v místní politice považuji za nejzásadnější důvody následující:

1. V jednotlivých čtvrtích Liberce nezůstávají peníze, které se tam vyberou na daních.
Ve Vratislavicích zůstává 75 % z daní, jinde výrazně méně. Více než třetinu všech městských příjmů spolknou splátky dluhu, MHD, sběr odpadků, divadla, bazén nebo zoo, nemluvě o provozu radnice samotné. Další prostředky pak spadnou na vrub velkých investičních akcí často koncentrovaných jen do některých částí města.

2. Jednotlivé čtvrti o sobě nerozhodují samy.
Nehospodaří si se svým majetkem, peníze z prodejů pozemků a jiných nemovitostí nezůstanou v místě, ale jsou přerozděleny velkou radnicí na to, co si politici zrovna mezi sebou dohodli. Nikdo také neřeší, jestli se v jednotlivých čtvrtích investuje přiměřeně spravedlivě ve srovnání s jinými.

Co se v jednotlivých čtvrtích děje, zastupitelstvo ani vedení Liberce příliš nezajímá, tedy pokud se daná věc nějak nedotýká celého města. A tak zatímco na mnoha místech chybí chodníky a kanalizace, na radnici se plánuje takřka půlmiliardová megalomanská rekonstrukce bazénu, přeměna areálu LVT na technické muzeum a další velké projekty. Na co peníze nezbudou, je asi zřejmé. Pokud se nestane zázrak a příjmy města skokově nevzrostou, budou to opět veřejná prostranství, chodníky a veřejná zeleň.

Podobné je to i se školami. Pro Liberec jako celek je postačující, když se může pochlubit několika málo školami nebo když počet míst ve školách a školkách je za celé město v pořádku. Že je tohle houby platné rodičům nespokojeným se školou, kterou mají v místě, je považované za lokální nepříjemnost.

Oba problémy přitom mají řešení. Po vzoru toho, co funguje nejen ve Vratislavicích, bychom měli vytvořit městské obvody v celém Liberci. Měly by svá zastupitelstva a starosty, kteří by se o své části města starali. A bylo by zaručeno, že peníze, které se vyberou, zůstanou tam, kde jsou potřeba.

Jiné alternativy, osadní výbory nebo spolky, nepomohou. Nemohou o ničem rozhodovat, nemají rozpočty ani nikoho placeného, kdo by se té čtvrti mohl věnovat na plný úvazek.

Zřízení městských obvodů ale nepůjde samo sebou. Jejich zřízení by muselo schválit zastupitelstvo, které se k tomu rozhodně nechystá. Jedinou cestou je, že si o jejich zřízení řeknou sami občané. Že se zorganizují a že si tuto změnu svým způsobem vynutí. Jinak se ale, obávám se, na problémech našeho města ani nadále nic nezmění.

Nastavení cookies