21.12.2020

Pomoci s narůstajícím množstvím nepořádku může každý, nejen o Vánocích

Snad každý obyvatel se někdy setkal s přeplněnými kontejnery na komunální odpad včetně jeho využitelných složek. Množství odpadu v průběhu uplynulých let průběžně stoupá a v posledních měsících je to o poznání ještě markantnější.

Větší míra pobytu obyvatel ve svých domovech v době koronavirové, růst počtu objednávek z internetových obchodů v řádech desítek procent a celkově stále vyšší spotřeba zboží vedou k masivní tvorbě odpadů, které zákonitě musí někde skončit. Bohužel, některé obaly, zejména v podobě velkých kartonových krabic, jsou častokrát nevhodně v celku odkládány do i vedle nádob, což s sebou přináší tvorbu znečištění v okolí.  

Právě kartonové krabice, ale problém se týká prakticky všech odpadů včetně plastů nebo plechovek, jsou velký problém. Lidé je mnohdy nerozdělí na menší díly a nesešlápnou. V případě, kdy je velká kartonová krabice třeba od elektrospotřebičů nebo nábytku vhozena celá do modrého kontejneru, vyplní většinu prostoru sama o sobě. Stačí, aby do kontejneru bylo takto vhozeno jen několik krabic, a kontejner se zdá být přeplněný, i když tomu tak není. Další občané pak svůj odpad při cestě k nádobám odloží vedle popelnic a pak stačí jen mírný vítr a je znečištěno celé okolí.  

Že boj s nepořádkem je nekonečný, dokazuje i počet podnětů zaslaných na toto téma v městské aplikaci Hlášení závad, kde tvoří přibližně třetinu podnětů z bezmála 5,5 tisíce hlášení, kterých do aplikace od jejího spuštění dosud přišlo. Upozornění na černou skládku, přeplněné nádoby nebo nepořádek kolem nich jsou prakticky na denním pořádku. Město se snaží na tyto podněty reagovat tak rychle, jak jen to jde. Bohužel, bez zapojení většiny, v lepším případě všech, obyvatel se situace jen tak nezmění a náklady stále porostou. 

Rostoucí tvorba odpadu je však patrná u všech sledovaných komodit. Jen od roku 2017 stoupla výtěžnost sběru prostřednictvím barevných kontejnerů o 70 % u papíru a plastu! 

V souvislosti s rostoucí tvorbou odpadu roste také počet stanovišť, počet nádob nebo frekvence výsypů. Odbor ekologie a veřejného prostoru na tuto situaci reaguje. Je to patrné v porovnání některých čísel, kdy se od roku 2017 například rozšířil počet veřejných sběrných stanovišť o 118 na současných 447 míst a dále se rozrostl i samotný počet barevných nádob o 712 na stávajících 2 242 kusů. Došlo také k výraznému navýšení intervalu výsypů samotných nádob, zatímco v roce 2017 se papír nesvážel na žádném stanovišti 3x týdně, v současnosti je to již u 125 kusů nádob, podobně plast se nikde nesvážel 2x týdně, nyní je to už 126 kusů nádob. Posílen byl také svoz skla a navyšovat se bude také svoz kovových obalů, o které je mezi obyvateli města nad očekávání výrazný zájem. Na řadě míst jsou však možnosti již zcela vyčerpané, a to zejména z prostorových důvodů. Nádoby zkrátka není kam dát. Jako by nestačil boj proti černým skládkám, které se po celém městě a přilehlém okolí objevují neustále dokola.  

Také tím, že lidé více pobývají doma, parkují svými vozidly v ulicích, stává se poměrně často, že technika svozové společnosti nemá šanci se k nádobám dostat a provést výsyp. Těžká vozidla navíc nejsou stavěna pro couvání na dlouhé vzdálenosti. U svozu odpadů nastane „jen výpadek“ v pravidelném výsypu kontejnerů a následně tvorbě hromady odpadu kolem nich. Co se však může stát, když daným místem neprojedou ani složky integrovaného záchranného systému, raději nedomyslet. Je to však stejný princip, tři metry volné komunikace na šířku a dostatečný prostor v místech zatáčení vozidel jsou klíčové nejen pro zajištění základní služby obyvatelům v podobě svozu odpadu. V případě napadnutí sněhové pokrývky bude situace o poznání složitější.  

Apelujeme tedy na všechny obyvatele města, aby se v rámci odpadového hospodářství chovali co nejvíce svědomitě, pomohli svozové společnosti při jeho svozu tím, že nebudou parkovat před kontejnery a ponechají dostatečný prostor pro průjezd nejen svozové techniky. Nejlepší je odpad, který nemusí vzniknout. Pokud už vznikne, tak jej předat k recyklaci prostřednictvím barevných kontejnerů a v tom případě brát ohled na jejich kapacitu a odpad co nejvíce redukovat na jeho objemu.  

A v neposlední řadě, po Vánocích nastane u řady obyvatel otázka, co se starými věcmi, které lze ještě využít, když dostali pod stromeček nové. V tomto případě lze použít službu Nevyhazuj to a zkusit předat věc někomu dalšímu, kdo ji jistě ještě rád využije.  

Děkujeme všem, kterým není životní prostředí kolem nás lhostejné a jejichž zájmy nekončí u prahu svých domovů.  

Nastavení cookies