26.10.2020
Jana Kodymová

Socha změnila místo

Dnes dopoledne změnila socha "Po válce" od Slavoje Nejdla své místo.

Dosud byla umístěna v  parku v Jablonecké ulici, nově je v parku Clam-Gallasů v Komenského ulici. Pražský umělec vytvořil dva metry dlouhou a zhruba metr vysokou pískovcovou sochu v rámci slavné liberecké výstavy Socha a město v roce 1969.

„Po instalaci sochy na podstavec provede restaurátor povrchové čištění. Pokud nebude pršet, pak ještě v tomto týdnu," říká Lucie Sládková z odboru ekologie a veřejného prostoru, který přemístění sochy zajišťoval.

Spolek za estetiku veřejného prostoru letos navrhnul přesun Nejdlovy sochy do participativního rozpočtu, ale projekt na finanční podporu nedosáhnul. „Přišlo mi to líto, bral jsem to jako výraz nižší míry kulturnosti nás samotných. Takže jsme se před měsícem společně velmi rychle dohodli, že přesun uskutečníme i tak. Teď ještě musíme sochu vyčistit. Protože si to zaslouží nejen dílo samotné, Liberec jako město soch, ale i kultura jako celek," vysvětlil náměstek primátora Ivan Langr.

„Výtvarné umění je tu od toho, abychom je nemíjeli, všímali si ho, formovali si na něj názor, ať už je jakýkoli, a diskuzí - niternou i vedenou navenek - zvyšovali zájem o dědictví nás všech a krásno ve všech jeho podobách. A přidržíme-li se jen aktuální situace, pak navíc platí, že covid i nepříjemná vládní nařízení kultura přežije, pokud budeme sami chtít a něco pro to uděláme," doplnil náměstek.

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.