24.04.2019
Jana Kodymová DiS.

Pozdrav ze střechy světa čili Magický Himálaj v Liberci

Od úterý 8. května 2018 je v Liberci k vidění a zažití jedna z nejatraktivnějších kulturních událostí letošního roku - zážitková výstava Magický Himálaj. Unikátní expozice je v areálu bývalých LVT na Masarykově ulici až do října 2019.

Aktualizace informací k článku z května loňského roku: Výstava Magický Himálaj pokračuje v pavilonu LVT až do října 2019 . Otevírací hodiny jsou v květnu: čtvrtek až neděle od 9.00 do 17.00 hodin V červnu  středa až neděle, o prázdninách úterý až neděle. Organizované skupiny od  15 osob /např. školní třídy/ se mohou předem dohodnout na komentovaných či běžných prohlídkách i mimo stanovený čas na tel.777 8892 512  nebo 03 275 057. Cena pro jednotlivce činí v takovém případě 40 Kč, organizátor či pedagogický dozor má návštěvu zcela zdarma.

 

V expozici jsou stovky velkoplošných fotografií a tisíce sbírkových předmětů, které návštěvníky pomyslně přenesou do Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indie a ukážou neuvěřitelnou pestrost těchto zemí. Dobrodružné snímky střídají nejvyšší ledovce, jedinečná příroda i senzační místa extrémního světa. Expozice také odhaluje vzrušující záhady a rituály. „Magický Himálaj není typickou expozicí, jaké běžně vídáme. Výstavy nám obvykle ukazují umělecká díla, jenže v tomto případě je uměleckým dílem samotná výstava,“ popisuje náměstek primátora Tomáš Kysela.

Výstava Magický Himálaj otevírá zajímavý příběh velehor, snové krajiny, ryzích lidí, vzácných zvířat, křehkých náboženství, šokujících obřadů, mýtů a tajemství. Provádí unikátními kulturami a odlišnými vegetačními zónami. Věnuje se nejvyšším horám světa i zajímavému životu pod nimi.

Pod svahy Himálaje jezdím už skoro třicet let. Všechno, co tady vystavuji, jsou originály, které  jsem z těchto zemí dovezl. Podařilo se mi dát dohromady takovou kolekci, která přerostla z malé soukromé sbírky v největší ve střední Evropě. Přátelím se s bhútánským králem, který mi věnoval boty šité na míru výměnou za dřevěnou kravatu, setkal jsem se s dalajlámou. Dobré vztahy jsem měl s Heinrichem Harrerem, autorem knihy Sedm let v Tibetu. Pozlacená socha Buddhy, kterou mi věnoval slavný horolezec Reinhold Messner,  je tady také vystavena,“ vyjmenovává cestovatel a dobrodruh Ruda Švaříček.

Výstava odhaluje neuvěřitelnou pestrost exotických zemí. Nabízí procházku tropickým pralesem se zvířaty. Expozici mnoha vděčných zážitkových instalací provází stovky velkoplošných fotografií a stovky cenných sbírkových předmětů. Vše pojí vůně indického koření a čajů. Návštěvník se zatajeným dechem hltá tajemství džungle, příhody z hor i příběhy zajímavých lidí. „Seděl jsem metr vedle šamana a on doruda rozpálený nůž olizoval jazykem, ohýbal nože, meče. Nejsem nějaký esoterik, ale tolik věcí prapodivných, co jsem tam zažil, tak trochu odráží příběh této výstavy," vypráví Ruda Švaříček.

Expozice Magický Himálaj není jen o unikátních fotografiích a mimořádné sbírce autentických předmětů, ale především o autentické atmosféře, která z ní dělá nevídaně komplexní celek. „Ta expozice prostě žije. To je dáno nejen atraktivními kulisami, ale i samotným konceptem, kdy nejde o výstavu na základě jedné cesty do Himálaje, ale o ucelený obraz více než čtvrtstoletí putování cestovatele Rudolfa Švaříčka,“ vysvětluje dále náměstek Tomáš Kysela.

Svět Nepálu, Bhútánu, Indie a Tibetu je pro Evropany natolik přitažlivý, že si pořadatelé slibují vysokou návštěvnost. Expozice může oslovit nejen širokou veřejnost, ale také liberecké školy, pro které je jedinečnou příležitostí, jak mládeži umožnit nahlédnout do jedné z nejatraktivnějších a zároveň nejmagičtějších oblastí naší planety.

Jsem velice rád, že se nám tuto unikátní výstavu podařilo dostat do Liberce a těší mě, že bude k vidění právě v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů, který se nám daří oživovat. Věřím, že výstava Magický Himálaj posune restart areálu ne o krok, ale hned o dva kroky dál,“ doplňuje primátor města Liberce Tibor Batthyány.

Montéři při instalaci této velkolepé výstavy zatloukli 25 000 hřebíků a postavili 450 tabulí z dřevotřísek. V jednotlivých sekcích najdete například lidské kosti z pohřebních rituálů, obří vyřezávané dveře z bývalého chrámu  v Tibetu, které se podařilo ukrýt před Číňany, nebo velkou fotku posvátné hory Kailás, na kterou mají horolezci zakázaný vstup. Důvodem není obtížnost, ale posvátnost tohoto jehlanu. „Pro buddhisty a hinduisty je to nejposvátnější hora. Kolem ní je poutní cesta, kterou by měl každý buddhista jednou za život projít. Bude se k tomu promítat dokumentární film, aby měli návštěvníci lepší představu,“ popisuje vystavovatel Ruda Švaříček.

Pokud tedy chcete vědět, jak se žije v tibetském klášteře, indickém paláci nebo ve stanu z jačích chlupů, na co se používá obří roura dunchen a jak se ve čtyřech tisících metrech nad mořem pohřbívají mrtví, pak se zastavte v pavilonu I libereckého výstaviště do října 2019. Výstava se bude postupně doplňovat a nabídne i doprovodné programy. „Chystáme zajímavé rituály, obřady a chci přivézt mnichy z Himálaje," uzavírá dobrodruh Švaříček, který už je v těchto dnech zase na cestách, tentokrát směr Nový Zéland.

Text: Jana Kodymová, foto: Jan Vrabec. Článek  je z května 2018.

 

 

 

Nastavení cookies