13.09.2022
Jan Král

Městským lesům pomáhá štípací automat. Investice se vrátí do roka

Neobyčejně velký zájem o palivové dříví z Městských lesů Liberec se daří zvládat díky štípacímu automatu, který město zakoupilo letos na jaře. Podařilo se zkrátit dodací lhůty a uspokojit mnohem více zákazníků.

Pořízení moderního stroje tak přišlo s nástupem energetické krize ve správný čas. Předpokládáme, že investice do nového stroje se městu vrátí ještě letos. „Jsem rád, že se náš odhad vyplnil na jedničku s hvězdičkou. Nejen, že dodáváme dřevo na topení jako alternativu k drahým energiím prakticky dvojnásobku občanů, ale i samotnou investici města zaplatíme prakticky za necelý rok provozu. Další roky už budeme čistě vydělávat městu peníze. Škoda, že zatím nemáme místo na takové automaty dva, zájem o palivo by byl,“ říká náměstek primátora pro technickou správu města Jiří Šolc.

Letošní zájem o palivové dříví od Městských lesů je oproti minulým rokům téměř dvojnásobný. Stoupl počet zákazníků i množství objednávaného dříví. Zatímco v roce 2021 připravily Městské lesy cca 1400 prostorových rovnaných metrů dřeva, v letošním roce to bude více než 2600 metrů.

Příjem nových objednávek je v tuto chvíli z kapacitních důvodů už bohužel pozastaven. Objednávat palivové dříví bude možné opět od ledna. Aby Městské lesy Liberec uspokojily i lednové objednávky, plánují provoz i přes zimu. Denně tady připraví k rozvozu tři plné kontejnery.

Gesční náměstek má ještě další plány. „Máme vytipováno nové místo pro provozovnu Městských lesů, kde by kromě druhého automatu mohla být umístěna ještě pila na dřevo. O stavební prvky, trámy, latě a prkna je na trhu stále velký zájem a efektivitu Městských lesů bychom tím ještě zvýšili,“ dodává Jiří Šolc.

Nastavení cookies