23.09.2020
Jan Král

Marie Svobodová oslavila 102 let. Do Liberce přišla za čistým vzduchem

Neuvěřitelných 102 let oslavila včera paní Marie Svobodová z Liberce. Pogratulovat a popřát zdraví jí přišel náměstek primátora Jiří Šolc a zástupkyně městské komise pro občanské obřady a záležitosti.

Marie Svobodová je druhou nejstarší Liberečankou! Narodila se 22. 9. 1918 a mládí prožila u Orlíku nad Vltavou. Pracovala v čokoládovně, během války v nemocniční pojišťovně a poté dlouhé roky působila na osobním oddělení díky její schopnosti jednat s lidmi. Do Liberce se přestěhovala až v důchodovém věku a bydlení v domě s pečovatelskou službou v Krejčího ulici si pochvaluje. Předtím bydlela v Praze a v Ústí nad Labem. Liberec si s rodinou vyhlédli kvůli čistému vzduchu, kulturnímu vyžití a lepším pracovním příležitostem.

„Je úžasné slyšet tyto hluboké příběhy poznamenané stoletou zkušeností. Jsem rád, že umíme v Liberci vytvořit takové zázemí, že se těmto lidem tady dobře žije," řekl náměstek Jiří Šolc.

Při minulé oslavě prozradila rodinné tajemství, a sice že je šlechtického původu, údajně z rodu Schwarzenbergů, kteří právě na Orlíku pobývali. Rodina Schwarzenbergů se kdysi dokonce postarala o opravu jejich vyhořelého domu.

Životní příběh Marie Svobodové zpracovala před dvěma lety Česká televize v dokumentu ke 100. výročí vzniku samostatného Československa.
 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.