03.04.2015

Málo míst v mateřských školách – kde hledat chyby?

Opět po roce ožil Liberec zápisy do mateřských škol. Co je na současné situaci pozitivního a co negativního? O tom píše náměstek primátora Ivan Langr.

Stejně jako v předchozích několika letech je celková kapacita na území města dostatečná (+ 500 míst navíc), ale jen pokud započítáme i nabídku soukromých školek. V těch zřizovaných přímo městem se naopak zhruba 120 míst pro děti starší tří let (k 31/8) nedostává, takže možná i několik desítek z nich bude patrně odkázáno na dražší služby soukromých zařízení. Na druhou stranu, vše výše zmíněné je jen řeč teorie, čísel napsaných na papíře. Ta skutečně reálná data získáme až v průběhu září, kdy děti do školek dorazí/ nedorazí i fyzicky.

Co lze o současné situaci říci pozitivního? Především se může stát, že i místa v městských školkách nakonec budou jakž takž stačit. Někteří rodiče totiž nemusí mít zájem své tříleté dítě do školky vůbec umístit (např. kvůli dalším mladším sourozencům či třeba jen kvůli svému konzervativnímu přesvědčení), takže ani k zápisům nepřijdou. Jiní se sice k zápisům dostaví, ale v září své dítě do konkrétní MŠ nakonec nepošlou (umístí své dítě jinde, stěhování, jiný zájem), takže se místo dodatečně uvolní. Už nyní také existuje řada rodičů, jež cíleně vyhledává právě soukromá zařízení, čímž pomáhá alespoň mírně snížit tlak na školky městské. Magistrát bude pochopitelně volné kapacity po 1/9/2015 sledovat a nabízet je prostřednictvím ředitelek mateřských škol těm případným neumístěným zájemcům, kteří prošli zápisem. I ve stávajícím roce se ukázalo/ ukazuje, že takových dětí je nakonec mnohem méně, než se zdálo z prvotní promluvy papírových čísel.

Co lze o současné situaci říci negativního? Především to, že město Liberec není schopno momentálně s nepříznivou situací nic moc dělat. Přehmaty a chyby z minulosti (prognózy, které nevyšly, neuvážený prodej školních nemovitostí) už nelze napravit a stavět nová zařízení při současném demografickém výhledu a stavu rozpočtu není adekvátní. Zřídit nové školky při základních školách (jako tomu bylo například v případě MŠ a ZŠ Barvířská) také není relevantní, protože jejich samotná kapacita se rovněž dostává na hranu a výhledově za ni. Liberec navíc funguje jako velká nasávací oblast dětí z mnoha okolních obcí, protože řada rodičů dojíždí do krajského města za prací, takže jdou logicky i za nabídkou předškolního vzdělávání (v roce 2014 to bylo asi 70 – přiznaných – dětí). Pokud jde o dítě v posledním roce před školní docházkou, neuděláme s tím nic – podle zákona musí zapsaného předškoláka přijmout jakákoli MŠ. V případě mladších dětí už ale regulace existuje a radnice ji také uplatňuje. V rámci letošních zápisových kritérií totiž po dohodě s ředitelkami mateřských škol jednoznačně upřednostňujeme děti liberecké a také ty, které dosáhnou tří let k 31/8/2015. Sleduje to logiku zodpovědnosti samosprávy k přesně vymezenému území a také vzdělávací potřeby tříletých a starších. Nemělo by se tedy více stávat, že MŠ přijme například 4leté neliberecké dítě a stejně starého Liberečana nechá stát za branou; že MŠ přijme jakékoli dvouleté dítě a tříleté už nikoli. Zápisy jsme rovněž účelově včlenili do jediného dne, abychom co nejvíce omezili ty rodiče, kteří objíždějí jednu školku za druhou a blokují tak místa jiným. Jako rodič dvou dětí (neškolkových) tomu sice naprosto rozumím, ale musíme v tomto ohledu alespoň trochu chránit ty, kteří pak čekají až do září či déle v naději, že se nějaké to místo uvolní.

Pro mnohé rodiče letos zapsaných dětí to sice už není relevantní informace, ale dětí od 3 do 5 let v Liberci skutečně výrazně ubývá, takže v nejbližších letech by se snad měla situace (možná skokově) zlepšovat. Musíme ale udržet stávající sít MŠ (tedy nezavřít žádnou třeba z havarijních důvodů) a odolat kreativním nápadům ministerstva stanovit i v předškolním vzdělávání spádové obvody a rozšířit je za hranice krajského města. Jako se tomu bohužel schyluje u základních škol.

Ivan Langr, náměstek primátora

 

 

 

Nastavení cookies